پیچ رلپلاک نما

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان به منظور جلوگیری از ریزش سنگ ها انجام میشود و روش دسترسی با طناب به دلیل امنیت بالایی که دارد و سرعتی که به کار می دهد، کاملا جایگزین روش سنتی با داربست شده است.

پیچ رلپلاک نما
www.nodarbast.ir

در چند سال اخیر به دلیل افتادن زیاد سنگهای ساختمان، نظام مهندسی کشور پایان کار ساختمان را تنها زمانی ارائه می دهد که سنگهای ساختمان پیچ و رولپلاک شوند وروش دسترسی با طناب برای انجام رول پلاک بسیار ایمن تر و سریعتر از هر روش دسترسی دیگر برای پروژه های شهری و همچنین صنعتی میباشد.

شاید اینجا سوالی پیش بیاید که چرا سنگهای ساختمان می افتند؟

باید گفت که دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد:

  • در زمان ساخت نمای ساختمان، ملات پشت سنگ درست اجرا نشده و سنگ به ملات خوب نچسبیده که بعد از مدتی باعث افتادن سنگها میشود.
  • بعضی از سنگها مثل سرامیک و مرمرهای قدیمی پشت سیقلی دارند و از ابتدا باید با پیچ و رولپلاک نصب شوند.
  • در فصل بارندگی که آب از طریق بندکشی ها به پشت سنگ راه پیدا میکند با سرد و گرم شدن سنگها انقباض و انبساط پیدا کرده و بین سنگ و سیمان فاصله می اندازد و کوچکترین باد باعث افتادن سنگها میشود.
  • نشست ساختمان هم باعث جدا شدن سنگ از سیمان و در نتیجه سقوط سنگها میشود.

روش اجرای پیچ و رولپلاک به این صورت است که  ابتدا سنگ با دریل سوراخ میشود سپس پیچ های گالوانیزه(ضد زنگ) و رولپلاک متناسب آن، سنگ رو در جای خود ثابت و محکم می کند. برای جلوگیری از نازیبا شدن نمای ساختمان، پیچ را بوسیله رنگ یا بتونه همرنگ سنگ می کنیم.

نمای ساختمان همواره در معرض فرآیند طبیعی و اجتناب نا پذیر فرسایش قرار دارد و تنها راه محافظت از آن عایق و مرمت کردن نما است. یکی از علت های اصلی تخریب نمای ساختمان که باعث پرداخت هزینه های زیاد برای تعمیر میشود بارش باران و برف و نفوذ آب به بستر سنگ است که در فصل سرد با یخ زدگی و انبساط آب نتیجه در ترکیدن و تخریب سنگ میشود. این اتفاق بسیار خطرناک است و در صورت سقوط سنگ میتواند ضرر جانی جبران ناپذیری همراه داشته باشد.

برای نگه داری از نمای ساختمان میتوانید سنگ ها را با پیچ و رولپلاک ایمن کنید و یا با ضد آب کردن سطوح سنگی و سرامیکی از طریق رزین از فرسایش توسط باران های اسیدی و یا نفوذ آب جلوگیری کنید.